Araç Kiralarken Gizli Ücretlerden Nasıl Kaçınılır?

Araç Kiralarken Gizli Ücretlerden Nasıl Kaçınılır?

Araç kiralama sektörünün gelişmesi ile birlikte maalesef firmalar da değişik yollar izlemeye başladı. Bazı firmalar müşteri memnuniyetini yok sayarak farklı ve gizli ücretler almakta. Bunun yanında müşterileri mağdur olmakta. Peki bir araç kiralarken gizli ücretlerden nasıl kaçınılır? Aracı kiralarken hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir?

 

Gizli Ücretler Nelerdir?

Bir araç kiralarken karşınıza çıkabilecek birçok gizli ücret bulunmaktadır. Bu gizli ücretler çoğu zaman sözleşmelerin aralarında saklanmaktadır. Tabii ki araç kiralama sırasında bu uzun sözleşmeleri tam olarak okuyamadığımızdan bu tür ücretler ile muhatap olmak zorunda kalmaktayız. Peki bu gizli ücretler nelerdir?

1)      Kilometre Aşım Ücretleri

Bazı firmalar araçlarınızı size kiralarken belli bir kilometre kullanmak üzere verir. Örneğin günlük bir kiralamada maksimum 100 kilometre yapma hakkı tanır. Aracınızla işiniz bittiğinde eve teslim ettiğinizde de bu kilometre sınırını geçtiğinizi bu yüzden geçtiğiniz kısım kadar ekstra ücret ödemeniz gerektiğini söyler. Sözleşmede de bu maddeler bulunduğundan herhangi bir hakkınız olmaz ve bu ücretleri ödemek zorunda kalırsınız.

2)      Kasko ve Sigorta Ücretleri

Sigortasız araçların trafiğe çıkması mümkün değildir. Fakat kasko konusunda birçok hile yapılabilmektedir. Hiçbir kaskosu olmayan kiralık araçlar bile bulunmaktadır. Bunun yanında muafiyet oranı çok yüksek kiralık araçlar da vardır. Muafiyet oranı bir kaza durumunda sizin ödemekle yükümlü olduğunuz tutarı bildirir. Bu bazı kiralama firmalarında aracın toplam değerinin %10’una kadar çıkabilmektedir. Olası bir kaza durumunda da bu ücretler karşınıza çıkmaktadır. Bu nedenle hem bütçenizi en çok sarsacak hem de en gizli ücretlerden birisi kaza durumunda karşınıza çıkan bu tür ücretler olmaktadır.

3)      Temizlik Ücreti

Bir diğer gizli kalem ise temizlik ücretidir. Tabii ki aldığınız aracı şantiyelerde kullanır, içerisinde kirli malzemeler taşır ve aracı büyük oranda kirletirseniz bu durumda neredeyse her firma size bir temizlik ücreti çıkaracaktır. Fakat bazı firmalar temizlik ücretini standart olarak almaktadır. Aracı aldığınız gibi teslim etseniz bile bizde şu kadar temizlik ücreti var her araçtan alıyoruz şeklinde size bir ücret çıkarabilmektedir. Bu noktada yine sözleşmede yer alan maddeler bağlayıcı olmaktadır.

4)      Zaman Aşımı

Hiçbir firma kiraladığınız süreden uzun araç kullanmanıza izin vermez. Fakat düzgün firmalarda birkaç saatlik gecikmelerinizde anlaşma yoluna gidilir. Firma ya bu birkaç saati görmezden gelir ya da aracın saatlik ücreti toplam faturanıza eklenir. Fakat bazı firmalar birkaç saatlik gecikmenizde bile size bir günlük kiralama ücreti ekleyebilmekte. O birkaç saatlik gecikmenizi yeni bir gün olarak sayabilmekte. Bu noktada yine sözleşme maddeleri belirleyici olmakta.

 

 

Gizli Ücretlerden Nasıl Korunulur?

Tabii ki burada aklınıza gelecek sorulardan birisi ben bu ücretlerden nasıl korunurum? Sorusu olacaktır. Hiç kimse kiraladığı bir araca anlaştığı ücret dışında bir ücret ödemek istemez. Bu noktada;

  • Mutlaka bir sözleşme yapın. Sadece sözle anlaşmayın. Sözle anlaşmanız durumunda karşınızdaki firma (firma açısından da müşteri) her an bir kurnazlık yapmaya çalışabilir. Bu noktada sözlü anlaşmalar yerine yazılı anlaşmalar yapmak büyük önem taşımaktadır.
  • Sözleşme kadar, sözleşmenin içeriği de önemlidir. Özellikle firma size önceden hazırlanmış bir sözleşme imzalatıyorsa (ki çoğu firmada böyledir) maddelerini okuyunuz. Özellikle ücretler kısmına çok dikkat ediniz. Temizlik ücreti veya fazla kilometre ücreti gibi ücretler alınıyor mu bakın.
  • Aracınızın kaskosu olduğunu mutlaka kontrol edin. Kaskoyu kontrol ettikten sonra da firmadan mutlaka muafiyet oranının yüzde kaç olduğunu öğrenin.
  • Firmadan araç kiralamadan önce Google yorumlarını okuyun. Diğer insanların görüşlerini almak ve başına bu tür olaylar gelen kişileri görmek gizli ücretleri öğrenmenin en iyi yollarındandır. Mutlaka araç kiralayacağınız firmayı önceden araştırın.

 

Gizli Ücretlerden Korkmamak İçin Mat Car Rental

Mat Car Rental firmamız müşterilerimizin memnuniyeti ve keyifle araç kiralamaları için çalışmaktadır. Tüm müşterilerimiz ile gerekli sözleşmeler yapılmakta, sözleşmelerde gizli ücretler içeren maddeler bulundurmamaktadır. Bunun yanında tüm araçlara zamanında yapılan bakımlar ile sorunlar en aza indirilir. Yine bir kaza durumunda en düşük muafiyet ile kaskolar yapılır. Bu sayede müşterilerimizin herhangi bir sorun yaşamaması amaçlanır. Temizlik ücreti gibi gizli ücretler de araç teslimi sırasında asla istenmez.

Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call