Marmaris Turunç Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marmaris Turunç


Marmaris Turunç bölgesi tatil için en uygun yerlerden biri olarak biliniyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Marmaris Turunç içerisinde yapılacak pek çok farklı aktivite de mevcut. Turunç gezisi ile kısa sürede Turunç bölgesini keşfetmek ve doğa ile vakit geçirmek mümkün oluyor. Turunç bölgesinde yapılacaklar için okuyunuz…


Marmaris Turunç Nerede?

Turunç beldesi Marmaris ilçesine bağlı bir yer. Muğla ilinde Marmaris ilçesinde yer alan Turunç’un ilçeye mesafesi 21 kilometre. Şehirden ve kalabalıktan uzak olmak isteyenlerin sevilen noktaları arasında yer alan Marmaris Turunç sakin bir yerleşim olarak biliniyor. 

Marmaris Turunç Türkiye’nin güneybatısında yer alıyor. Özellikle hem Ege hem de Akdeniz’e dahil edilebilecek bu bölge ikisinin kesişim noktalarından biri oluyor. Muğla’ya 76 kilometre uzaktaki köyün Hilal formunda geniş bir biçimde denize kıyısı var. Marmaris Turunç nerede sorusu sıkça soruluyor. Çünkü Turunç bölgesi hem Marmaris’e hem de Muğla merkeze biraz uzak bir yerde. Buna karşın erişimi kolay bir alan olarak biliniyor. 

Marmaris Turunç Hakkında Bilgiler

Marmaris Turunç hakkında bilgiler pek çok kişiyi etkileyecek nitelikte. Öyle ki gizli bir koy içerisinde yer alan Turunç bölgesi adeta bir akvaryum görüntüsüne sahip denizi ile dikkat çekiyor. Zengin doğa yaşamına eşlik etmenin mümkün olduğu bölgede daha yerel lezzetleri tatma imkanı da mevcut. Marmaris Turunç hakkındaki bilgiler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. 

2000 civarında nüfusa sahip olan Turunç yerel yaşamın izlerini taşıyor.  Burada bir antik kent de var. Yerel ve tarihi yaşamın izlerini keşfetmek mümkün oluyor. Aile ve arkadaşlar ile gidilebilecek sakin plajlar burada. Birden fazla plajı olan Marmaris Turunç aynı bölge içerisinde farklı alanlar sunuyor. Aslında kara bölümü Ege Bölgesinde yer alsa da denizi Akdeniz Bölgesi ile ilişkili oluyor. Böylelikle karma bir kültür de dikkat çekiyor. 

Bölgede yer alan restoranlar yerel etkileri gözler önüne seriyor. Burada denizden yeni çıkan deniz hayvanlarını yemek ve farklı balıkları keşfetmek mümkün oluyor. Oldukça sevimli restoranlar pek çok kişiye hitap edecek tasarımlara sahip oluyor. Balıkçı kasabası olarak da bilinen Marmaris Turunç bu özelliğini bugün hala koruyor. 

Marmaris Turunç Görmeniz Gereken Yerler

marmaris-turunc-2.jpg

Turunç gezisi son yıllarda popüler hale gelen gezi aktiviteleri arasında yer alıyor. Marmaris görmeniz gereken yerler listesinde yer alanlardan biri de Turunç beldesi. İçerisinde herkese hitap eden bölgeler ve aktiviteler ile dikkat çekiyor. Mavi yolculuğun içerisinde yer alan Marmaris Turunç beldesinde yeşil ve maviyi bir arada görebilirsiniz. Aktiviteler de her yaş grubuna uygun. 

  • Turunç Plajı ve Koyu

marmaris-turunc-1.jpg

İnce koyu renk kumları ve adeta akvaryum gibi görünen denizi ile Turunç Koyu ve plajı herkese hitap ediyor. Özellikle çakıllı denizlerden hoşlanmayanlar için Turunç Koyu oldukça uygun bir yer. Çocukların ayaklarını rahatça basabilecekleri kumlar sizi bekliyor. Bunun yanında Turunç Koyu ve plajı ilk aşamada sığ olan denizi ile yine çocuklara uygun. Balıkların görülebildiği deniz, masmavi tonu ile büyüleyici. Halk plajı olan bu araziye girmek ücretsiz. Aynı zamanda günün her saati bölgeye gelme imkanı mevcut. Bu arazinin bir bölümünde de otellerin şezlonglarını belli bir ücret ile kiralama imkanı da var. 

  • Amos Antik Kenti

marmaris-turunc-4.jpg

Marmaris Turunç beldesine ortalama 2 kilometre karar mesafede yer alıyor. Amos Antik Kenti masmavi denize bakan göz alıcı bir tepede yer alıyor. Antik kentin bir yani diğer bir koy olan Amos Koyu. Antik kente çıkmak için ortalama 150-200 kadar basamaklı bir merdiven ile çıkılıyor. Burada yer alan tiyatro ve terası antik dönemin izlerini net bir biçimde gösteriyor. Buraya gün batımında çıkmak, manzarayı gözlemlemek tercih edilen aktiviteler arasında. Uzun yıllardır kazıların yapılmadığı Amos Antik Kenti içerisinde rahat bir biçimde gezmek mümkün.

Amos bölgesinin tarihi dikkate alındığında burada 2 bin 200 yıllık bir geçmişten söz etmek mümkün. Bugün antik kent Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul görüyor. Rodos kentlerinden biri olan Amos Antik Kenti, “Ana Tanrıça Tapınağı” olarak çevrilebiliyor. Kentin baş tanrısı ise Apollon. Özellikle Helenistik ve Roma dönemlerinde düzenli bir yerleşime sahip olan bölge sonrasında terk ediliyor. Kentin en önemli yapısı ise bugün bile görülebilen tiyatro. Kenti iki kent suru koruyor. 

  • Amos Koyu

 Turunç çevresinde yer alan Amos Koyu 3 kilometre civarında bir mesafeden kolayca ulaşılıyor. Oldukça dar bir koy olan Amos Koyu, Marmaris Turunç Plajı’ndan daha az insanın bulunduğu sakin bir yer. Denizin daha derin ve masmavi olduğu yerde dalmak tercih edilen aktivitelerden. Yoğun kayalık bir bölge olduğundan dikkatli olmak gerekiyor. 

  • Kumlubük

marmaris-turunc-3.jpg

Oldukça sakin ve dalgasız bir denize sahip olması ile bilinen Kumlubük de sevilen yerlerden. Adeta cam gibi bir deniz sizleri bekliyor. Sakin denizin içerisinde balıklar ile vakit geçirme imkanı var. Caretta Carettalar da burada sevilen hayvanlardan. Burada kamp yapmayı tercih edenler yoğunluktadır.

Marmaris Turunç’a Ulaşım Nasıl?

Marmaris Turunç’a gitmek için birçok alternatif var. Bu aşamada Marmaris Turunç’a nasıl gidilir sorusu soruluyor. İlk alternatif minibüs. Marmaris ve Muğla merkezden kalkan minibüsler her gün buraya geliyor ve buradan yolcuları alıyor. Oldukça virajlı bir yolu olsa da hem denizi hem ormanı görme imkanı veriyor. Tekne de bölgeye ulaşım için tercih ediliyor. Bunların yanında kendi aracınız var ise minibüs güzergahını takip etmek yeterli. Ancak aracınız yok ise Marmaris Turunç’a ulaşım için araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Araç kiralayarak çok daha konforlu bir biçimde Turunç’a ulaşım sağlıyorsunuz. 

Marmaris'de Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin en iyi araç kiralama platformu Matcar ile  1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Müşteri Merkezimize  +90 850 303 95 99  7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı indirip kiralama yapabilirsiniz.

araç kiralama , rent a car , araç kirala , rental car , Bodrum araç kiralama , Bodrum rent a car , Bodrum araç kirala , Bodrum rental car , dalaman araç kiralama , dalaman rent a car , dalaman araç kirala , dalaman rental car , istanbul araç kiralama , istanbul rent a car , istanbul araç kirala , istanbul rental car , izmir araç kiralama , izmir rent a car , izmir araç kirala , izmir rental car ,
Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call