İşiniz İçin Araba Kiralamak İyi Bir Fikir mi?

İşiniz İçin Araba Kiralamak İyi Bir Fikir mi?

Araç kiralama sadece bireysellere yönelik değildir. Firmalar, dükkanlar veya esnaf da araç kiralayabilir. Hatta bazı durumlarda esnafın veya firmaların araç kiralaması, araç satın almasından daha mantıklı hale gelmektedir. Özellikle belli sektörlerde araç almak yerine kiralamak daha avantajlı olmaktadır. Peki işiniz için araba kiralamak iyi bir fikir mi? Yaptığınız iş için araç mı kiralamalısınız yoksa firmanız için kendiniz mi bir araç almalısınız?


Araba Kiralamak Mı? Almak Mı?

Burada yaptığınız işin ve aracı ne kadar kullandığınızın büyük önemi bulunmakta. Tabii ki düzenli olarak araç üzerinden iş yapan biriyseniz, örneğin bir kargo taşıması işi yapıyorsanız bu durumda araç satın almanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü sizin işinizin ana parçası odur. Bu durumda da aracın sorunlarını takip etmek, bakımlarını yaptırmak, servise götürmek ve muayenesini yaptırmak zaten işinizin bir parçasıdır.

Fakat siz bir muhasebe şirketiyseniz ya da emlak şirketi gibi asıl işi otomobil olmayan bir firmaysanız bu durumda kiralamak sizin için daha mantıklı duruma gelebilir. Araç kiraladığınız durumlarda aracın bakımlarını düşünmezsiniz, mevsim geçişlerine aracın lastiklerini değiştirmek gibi dertleriniz olmaz, araçların kasko ve sigortasına ücret ödemezsiniz. Bunun yanında muayene zamanı vakit kaybetmezsiniz. Araç kiralama firması tüm bu işlemleri sizin yerinize yapar. Bunun yanında firmadan alacağınız faturayı gider gösterme şansınız da vardır. Bu nedenle eğer asıl işi otomobil üzerine olan bir firma değilseniz ve gerçek anlamda aracı bir araç olarak kullanıyorsanız bu durumda kiralama seçeneği çok daha mantıklı olmaktadır.


Araç kiralamanın Faydaları

İşiniz için araç satın almak yerine kiralamanın bir avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

1-      Zaman Tasarrufu

Araçlar büyük bir konfor unsuru olsa da bunun yanında zaman ayrılması da gereken bir yapıdır. Bakım zamanı geldiğinde bakıma götürmek, muayene zamanı geldiğinde muayenesini yaptırmak, mevsim geçişlerinde yazlık ve kışlık lastikleri arasında geçmek gibi düzenli olarak zaman ayırmanızı gerektirecek noktalar vardır. Araç kiraladığınız durumda bu noktalar ile sizin uğraşmanıza gerek kalmaz. Aracı kiraladığınız firma tüm bu işlemleri sizden hiçbir ücret istemeden kendisi halleder.

2-      Gider Gösterebilme

Şirket türünüze göre otomobil kiralamak için verdiğiniz parayı gider olarak gösterebilirsiniz. Bu sayede satın almak yerine kiralamak sizin için çok daha mantıklı olur. Hem aracınızın sorunları ve ihtiyaçları ile uğraşmaz hem de aracı kiralamak için verdiğiniz parayı gider olarak gösterirsiniz.

3-      Dönem Dönem Kiralama Seçeneği

Bir diğer araç kiralama avantajı ise dönemsel kiralama yapabilmenizdir. Örneğin siz sadece yazın iş yapan bir firmaysanız kışın araba kiralamanıza gerek yoktur. Araç almanız durumunda hiç çalışmasa bile düzenli giderleri vardır. Fakat kiralama noktasında istediğiniz dönemler arasında kiralayarak bu maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Bu sayede çok daha uygun bir maliyet ile araç işiniz çözebilirsiniz.

4-      Maliyet Kazancı

Özellikle gider olarak da araç kiralama bedelini gösterdiğiniz durumlarda, kiralama yapmak araç satın almaktan daha uygun fiyata gelebilir. Aracın sorunları durumunda oluşacak tamir masrafları, bakımı, muayenesi, vergisi, sigortası ve kaskosu size büyük masraflar açacaktır. Fakat kiralamada bu masrafların hiçbiri olmayacaktır. Sadece kiralama bedeli ile tüm sorunları çözmek mümkündür. Bu noktada doğru bir hesap yapılması gerekir. Çoğu durumda özellikle birden fazla araç ihtiyacınız olduğu durumlarda araç kiralamak satın almaya göre daha karlı olabilmektedir.


Kurumsal Kiralamalarda Mat Car Rental

Firmamız bireysel müşterilere olduğu kadar kurumsal müşterilerimize de hizmet sunmak için çalışmaktadır. Kurumsal müşterilerinin işlerine özel çözümleri geliştirmektedir. Bu bağlamda kurumsal bir müşterinin tüm ihtiyaçlarını analiz etmiş ve bunlara uygun çözümler geliştirmiştir.

Bu çözümler arasında 7/24 ulaşabileceğiniz destek ekibimiz bulunmaktadır. Kurumsal hayatta işlerin aksamaması çok önemlidir. Bu noktada her ana ulaşabileceğiniz ekibimiz size en kısa sürede çözüm üretecektir. Bir problem durumunda araçsız kalmanızı önleyecek ve işlerinizin aksamaması için gerekli olan şartları sağlayacaktır. Bunun yanında firmamız hiçbir depozito ücreti de istememektedir. Araç kiralarken kiralama bedeli dışında hiçbir ücret ödemeden aracınızı alabilirsiniz.

Bunun yanında sunduğumuz hizmetlerden birisi de sınırsız kilometre hakkıdır. Bu hak tüm müşterilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu sayede istediğiniz kadar yol gidebilir işlerinizi kilometreyi düşünmeden halledebilirsiniz.


WhatsApp Viber call