Antalya'da Gezilecek Yerler 2024

Antalya'da Gezilecek Yerler 2024

Antalya; Muhteşem doğal güzellikleri, geçmişin tarihi zenginlikleri, mavi bayraklı plajları, gizemli koyları ve profesyonel ekiplerin hizmet verdiği binlerce turistik tesisi ile her daim gözde bir tatil ve gezi kentidir. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Antalya'da harika bir tatil sizleri bekliyor. Antalya'nın keyfini doyasıya yaşarken, birbirinden değerli aşağıdaki rotaları gezmeye ve görmeye ne dersiniz?

 

Aspendos Tiyatrosu

Antalya'ya 49 km yakınlıkta olan Aspendos, amfitiyatrosu ile ünlü bir antik kenttir. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro, 15.000 kişilik kapasitesiyle en iyi korunmuş antik yapılardan biridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Aspendos'u ziyaret etmektedir. Antik tiyatro bugün bile konserler ve etkinlikler için kullanılmaktadır.

 

Demre

Uluslararası üne sahip Demre, Noel Baba Kilisesi'ne ve Myra antik kentinin ustalıkla oyulmuş kaya mezarlarına ev sahipliği yapmakta olup Kaş'a 40 km uzaklıktadır.

 

Düden Şelalesi

Antalya'nın en görkemli güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi, Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak ikiye ayrılır. Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki falezlerden Akdeniz'e dökülen Aşağı Düden Şelalesi, şehir merkezine 8 km uzaklıktadır.

Antalya şehir merkezinin güneydoğusunda, Lara Caddesi üzerinden Aşağı Düden Şelalesi'nin arkasında ziyaretçilerini düşler alemine götüren bir mağara da bulunuyor. Düden şelalesi aynı zamanda dinlenme ve mesire yeri olarak da kullanılmaktadır. Şelalenin büyülü bir atmosfer kattığı doğanın içinde farklı bir ortamda, kendinizi gizli bir cennette gibi hissedeceksiniz.

 

Yivli Minare Camii

1230 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Yivli Minare Camii, eşsiz yivli minaresi ile dikkat çekiyor. Antalya'nın en ikonik yapılarından biri olan yapının, altı kubbeli harimiyle çok kubbeli Anadolu camilerinin günümüze ulaşan en eski örneği olduğu sanılıyor.

 

Damlataş Mağarası

Alanya'ya rahatlıkla bir mağaralar şehri diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da biliniyor.

 

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı

Akdeniz bölgesinde Antalya ili sınırları içerisinde yer alan Termessos Milli Parkı, tarihi zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz dolduruyor. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Termessos'un kalıntıları milli park alanı içerisinde yer almaktadır. Milli park alanında kızılçam ormanları, alageyik gibi nesli tükenmekte olan türler, ender tırlar ve vadiler bulunmaktadır. Mecene Kanyonu büyüleyici görüntüsü ile doğa severleri kendine hayran bırakmaktadır.

 

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Akdeniz bölgesinin Antalya bölümünde yer alan Altınbeşik Mağaraları Milli Parkı, Toros Dağları'ndaki mağara sistemi ve çevresini kapsamaktadır. 2500 metre uzunluğundaki üç katlı mağara, milli parkın ana kaynağını oluşturuyor. Mağaranın içinden akan su, Beyşehir Gölü ile ilişkilendirilen ilginç bir yapıya sahiptir. Suyun içinde bulunan mağaraya tekne ile gitmek mümkündür.

 

Saklıkent Milli Parkı

Antalya ve Muğla sınırları içerisinde yer alan Saklıkent Milli Parkı eşsiz bir doğa harikasına ve görülmeye değer bir manzaraya sahiptir. Adını Saklıkent Kanyonu'ndan alan milli park, büyüleyici sarp kayalıklar, sedir ağaçları ve endemik geofitler görülmeye değer doğal güzellikler arasındadır.

 

Karain Mağarası

Karain Mağaraları, Türkiye'de insanların yaşadığı en büyük doğal mağaralardan biridir.

 

Olimpos ve Plaj

Türkiye'nin en güzel plajlarından biri olan Olympos, Antalya'nın Kumluca ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Olympos antik Likya Yolu üzerindedir.

 

Apollon Tapınağı

Side Apollon Tapınağı Antalya - Side'de bulunmaktadır ve Roma dönemine aittir. Olağanüstü bir mimarisi var. Tapınak, Side şehrinin ana tanrılarından biri olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a ithaf edilmiş ve yapı 1982-1990 yılları arasında restore edilerek yıllar içindeki tahribatı kaldırılmıştır.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973 yılında Milli Park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya'nın Manavgat ilinin Beşkonak ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu geçit, 100 m'yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun geçitlerinden biridir.

Alabalıklarıyla ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye'nin en popüler rafting bölgelerinden biridir. Yaz aylarında birçok kişi burada rafting yapmaya gider. Ayrıca Selge antik kenti milli parkın yanında yer almaktadır.

 

Manavgat Şelalesi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Çayı üzerinde yer alan şelale, Türkiye'nin en önemli şelalelerinden biridir. Antalya'nın Manavgat şehrine 3 km uzaklıktadır. Kuzeyde yer alan ve adını buradan alan şelale, nehir suyunun 4-5 m yüksekliğindeki bir uçurumdan düşmesi ile oluşmuştur.

Beldibi Mağarası

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi köyünde bulunan mağara, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi kalıntıları da ziyaretçilerine sunmaktadır. Beldibi Mağarası aşağı ve yukarı mağara olmak üzere ikiye ayrılır ve bu her iki alan da aileleri barındıracak kadar geniştir. Barınakların etrafındaki insan, ev ve hayvanların şematik görüntüleri dikkat çekmektedir.

 

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi'ne Antalya-Isparta yolunun 24. kilometresinden 7 kilometrelik bir yolculukla ulaşılıyor. 2 km uzunluğundaki bir vadide yer alan Kurşunlu Şelalesi, 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır.

 

Perge Antik Kenti

Antalya-Serik'te bir antik kent olan Perge, Helenistik dönemden günümüze ulaşan önemli bir kalıntıdır.  Antik kentte büyük hamamlar ve çeşmeler, kuleler, kapılar ve surlar hala mevcuttur. Kalıntılarından biri olan tiyatro 12.000 seyirci kapasitelidir. Ay tanrıçası Artemis'in Perge'de özel bir yeri vardır. Artemis, bu yerin ana tanrıçası olarak kabul edilmiştir.

 

Tarihi Antalya Saat Kulesi

Antalya şehir merkezinde bulunan Tarihi Çan Kulesi, 1901 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından Abdülhamit adına yaptırılmıştır. Antalya Saat Kulesi kare gövdeli olup tarihi Kaleiçi semtinin nadide eserlerinden biridir. Antalya Saat Kulesi, tıpkı diğer Anadolu şehirlerindeki saat kuleleri gibi şehrin en önemli sembolik eserlerinden biridir.

 

Kaleiçi

Antalya şehir merkezinde başlıca gezilecek yerlerin ve gezilecek yerlerin bulunduğu Kaleiçi'nde nostaljik keyifli bir geziye ne dersiniz? Kaleiçi sokaklarında alışveriş yapma imkanı bulacaksınız. Antalya'ya geldiğinizde ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden biri olan Kaleiçi, sizi antik çağlardan günümüze tarihi bir yolculuğa çıkaracak donanıma sahiptir.

 

Atatürk Kültür Parkı

Antalya Muratpaşa'da yer alan bu park, yerli ve yabancı misafirlerin dinlenip eğlendiği Antalya'nın en önemli mekanlarından biridir. Çeşitli aktiviteleri yapabileceğiniz Kültür Parkı da Konyaaltı Plajı'na oldukça yakındır.

 

Antalya Yat Limanı

Antalya'nın Kaleiçi semtinde bulunan Yat Limanı şehrin en önemli yerlerinden biridir. Antalya'nın otantik sokaklarında yürürken kafeler, restoranlar, camiler, tarihi yapılar, restore edilmiş oteller ve surlarla karşılaşacaksınız. Liman şehir içinde olduğu için tekneyle ilgili sorunlarınızı anında çözebileceğiniz yatçılık malzemeleri satan dükkanlar ve atölyeler bulunmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti, Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısındaki Güllük Dağı'nın zirvesinde 1050 metre yüksekliğindeki bir plato üzerine kurulmuştur.

 

Beydağları Milli Parkı

Antalya'nın Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer alan Beydağları Milli Parkı, Gelidonya Burnu'na kadar uzanıyor. Buradaki tarihi güzelliklerin yanı sıra doğal plajlardan kaynaklanmaktadır. 1972 yılında koruma altına alınan Beydağları Milli Parkı, özellikle Adrasan ve Çıralı sahilleri ile öne çıkıyor.

 

Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye'den Antalya'ya giden bazı patikaların işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş özel bir yürüyüş rotasıdır. Yürüyüşünüzde sizlere Likya Yolu üzerindeki 19 antik kent eşlik etmektedir.  535 km'lik yol boyunca kamp alanları ve konaklama yerleri de bulunmaktadır.

Ne dersiniz sevgili doğaseverler?  Gelin rotanıza bir rota daha ekleyin, Anadolu'yu ve yeni rotaları keşfedin.

 

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat, Alanya'yı fethettiğinde tersanenin güvenliğini sağlamak için Kızıl Kule'yi buraya yaptırmıştır. 5 katlı kule Alanya'nın simgesi olup tatile gelenlerin kaçırmaması gereken muhteşem bir yapıdır.

Alanya'da bulunan birçok güzelliğin yanı sıra Alara Kalesi ve Sinek Kalesi de bölgede görülmeye değer yapılardandır.

 

Kaleköy

Kaleköy, Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Üçağız köyünde yer almaktadır. Muhteşem doğası, Likya uygarlığından miras kalan lahitleri, Caretta Carettaları ve Simena Kalesi ile dikkat çekiyor. Taş merdivenlerden çıkılan kalenin manzarası görülmeye değer.

 

Konyaaltı Plajı

Antalya denilince ilk akla gelen plajlardan biri hiç şüphesiz Konyaaltı'dır. Bu plajın Antalya merkeze yakın olması en büyük avantajıdır. Konyaaltı Plajı özellikle de yaz aylarında çok fazla ziyaretçi çekmektedir.

Neden Matcar Rental?

Araç kiralama hizmetine ihtiyaç duyarsam neden Matcar Rental firmasını tercih edeyim? Diye düşünebilirsiniz. Bu noktada hizmet kalitemizin ve önce müşteri anlayışımızın bizi tercih etmeniz için en önemli sebepler olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlayışlarımız nedeni ile müşterilerimizin araç kiralaması sırasında onlardan hiçbir depozito ücreti istemeyiz. Karşılıklı güvenin ne kadar önemli olduğunu bilerek hareket ederiz bu noktada sizden herhangi bir depozito, çek veya senet istemeyiz. Bunun yanında kiraladığınız araç ile sınırsız kilometre yapmanıza olanak tanırız. Herhangi bir aşım ücreti almayız. Fazla kilometre yapmışsınız diye sizden ekstra bir ücret talep etmeyiz.

Tatil sırasında zaman kaybetmemeniz için havaalanları da dahil olmak üzere birçok noktadan araç teslimini yaparız. İstediğiniz noktadan rezervasyon almanız şartı ile aracınızı teslim ederiz. Dönüş yolunda da yine aynı noktadan aracı sizden geri alırız. Bu sayede ekstra bir zaman kaybetmemenizi sağlarız.

Bunun yanında sadece iyi yanlarınızda değil kötü yanlarınızda da yanınızda dururuz. Olası bir kaza veya arıza durumunda 7/24 ulaşabileceğiniz ekibimiz sayesinde tüm sorunlarınızı gideririz. Uzman ekinimiz gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılar. İhtiyaç olması halinde kiraladığınız araç yerine ikame araç verilir ve tatilinize kaldığınız yerden devam etmeniz sağlanır.

Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call