Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

İstanbul'un fethine kadar 88 yıl Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olan Edirne, her köşesinde başka bir tarihi hazine saklan mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden biridir.  Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusu olan Edirne; Topkapı Sarayı, büyüleyici Üç-Şerefeli Camii ve Rüstem Paşa ile birlikte bir zamanlar Osmanlı döneminin en büyük sarayı olan Edirne Sarayı'ndan Mimar Sinan'ın şaheseri Selimiye Camii, şimdi Edirne Sağlık Müzesi olarak hizmet veren Sultan 2. Beyazıt Külliyesi, Adliye Köşkü Kervansaray gibi birçok turistik yeri barındırır.

Selimiye Camii Ve Külliyesi

Mimar Sinan'ın şaheserlerinden biri olan eser şehrin tacı gibidir. Dünyanın tek kubbeli yapılarının zirvesi sayılan Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın bir şaheseridir.  Aynı zamanda Osmanlı Türk mimarisinin zirvesidir. Şehrin her yerinden görülebilen tarihi cami, 1569-1575 yılları arasında II. Selim döneminde yaptırılmıştır. İçindeki tüm çiniler, çizgiler, mermerler ve işlemeler başlı başına birer sanat eseridir.

Türkiye'nin en önemli kültürel miras alanlarından biri olan Edirne Selimiye Külliyesi, 2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir.

Eski Cami – Edirne Ulu Camii

Yıldırım Beyazıt'ın oğlu Şehzade Süleyman Çelebi tarafından yapımına başlanan cami, kardeşi Osmanlı Padişahı Mehmet Çelebi tarafından 1414 yılında tamamlanmıştır. Edirne'de inşa edilen Sultan Camilerinin ilkidir.  Eski Cami'nin geniş hat sanatı dikkat çekicidir.

Eski Cami'de minberin yanındaki pencerede bulunan siyah taş Kabe'den gelmekte olup kutsal kabul edilmektedir.

Beyazıt Darüşşifası Sağlık Müzesi

Bayezid döneminde yaptırılan hastane, özgün mimarisi ile Edirne'deki en görkemli Osmanlı eserlerinden biridir. Burada hastaları tedavi etmek için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Müzede müzik terapi, beslenme ve çeşitli sağlık sorunlarının nasıl tedavi edildiğini görebilirsiniz. Ziyaretin ardından Türkiye'nin tıp tarihi ile ilgili çok önemli bir yeri ziyaret etme ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Üç Şerefeli Camii

Mimar Muslihiddin'e Murat tarafından yaptırılan cami, Selçuklu mimarisinden Osmanlı mimarisine geçişteki ilk eserlerden biridir.

Üç Şerefeli Camii 4 farklı minaresi ile oldukça ilgi çekici bir yapıdır. Camiye adını veren 3 şerefeli minarenin 3 ayrı çıkışı vardır. Üç Şerefeli Camii, minarelerinden birinin burma şeklinden dolayı Burmalı Camii olarak da bilinir.

Ali Paşa Çarşısı

1560 yılında Sadrazam Hersekli Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. İstanbul'daki bedesteni andıran tarihi yapı, Mimar Sinan'ın eserlerinden biridir.

Osmanlı yüzyıllarda Edirne'nin en büyük alışveriş merkezi olarak kullanılmıştır. Uzun bir koridorun iki yanında dükkanlar sıralanmıştır. Bugün Edirne'nin en işlek alışveriş noktalarından biridir.

Şükrü Paşa Anıtı ve Balkanlar Savaşı Müzesi

Anıt ve müze, 1912-1913 Balkan Savaşları şehitlerini anmak için yapılmıştır. Savaşta Edirne'yi yokluk içinde savunan Şükrü Paşa'nın mezarı, 1988 yılında İstanbul'dan Edirne'ye getirilerek adına bir anıt dikilmiştir.

Anıtın yanı sıra burada bulunan tabyada Balkan savaşlarını anlatan ve o dönemde Edirne halkına ait olan objelerden oluşan bir müze kurulmuştur. Edirne'de altın harflerle yazılmayı hak eden Erzurumlu Şükrü Paşa anıtı, 1998 yılında Prof. Tankut Öktem tarafından yapılmıştır. Anıtın arkasında yer alan Kıyık Tabyası, günümüzde Balkan Savaş Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Edirne savunmasında önemli rol oynayan 30 burçtan biri olan Kıyık Tabyası'nda yer alan müzede; Ordu yemekhaneleri, dinlenme yerleri, mühimmat ve savaş planları hazırlayan kadınlar, savaş baloları, menü listeleri, çeşitli görseller ve fotoğraflar sizi geçmişe götürecek.

Meriç Köprüsü

Köprünün yapımına 1842 yılında Sultan Abdülmecit döneminde başlanmış ve 1847 yılında tamamlanmıştır. Edirne-Karaağaç yolu üzerinde Meriç Nehri üzerindeki tarihi köprü 263 metre yüksekliğindedir. 

Ayrıca Meriç Köprüsü'ndeki amaca yönelik “bekçi kulübesi” dikkat çekicidir. Tarihi Taşköprü'de yürürken geçmiş tüm kareleriyle gözlerimizde canlanmaktadır.

Lozan Anıtı

Lozan Anıtı;  24 Temmuz 1923'te bugünkü sınırlarımızı belirleyen Lozan Antlaşması'nın anısına inşa edilmiştir. Karaağaç bölgesi tazminat olarak Yunanistan'dan alındı. Bu müze ve anıt, Trakya Üniversitesi'nin rektörlük yerleşkesinin bulunduğu Karaağaç semtinde yaptırılmıştır.

Lozan Zaferi'ni ve dünya barışını simgeleyen anıt, "Lozan ve İsmet İnönü" belgelerinin sergilendiği müze ile birlikte önemli bir ziyaret noktası olmuştur. Karaağaç'taki Trakya Üniversitesi yerleşkesi, eski gar binası ve Lozan Anıtı, Edirne'yi görmeden uğramanız gereken yerlerden bazılarıdır.

Milli Mücadele ve Lozan Barış Antlaşması sırasında Trakya bölgesinde yaşanan milli mücadeleyi anlatmak amacıyla kurulan “Milli Mücadele ve Lozan Müzesi” 19 Nisan 2016 tarihinde açılmıştır.

Gala Gölü Milli Parkı

Trakya'da Edirne'nin Enez ve İpsala ilçeleri sınırları içinde yer alan ve Pamuklu ve Gala Göllerini içine alan milli park, zengin bir ekosisteme sahiptir.

Trakya'daki iki milli parktan biri olan Gala Gölü Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Neden Matcar Rental?

Araç kiralama hizmetine ihtiyaç duyarsam neden Matcar Rental firmasını tercih edeyim? Diye düşünebilirsiniz. Bu noktada hizmet kalitemizin ve önce müşteri anlayışımızın bizi tercih etmeniz için en önemli sebepler olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlayışlarımız nedeni ile müşterilerimizin araç kiralaması sırasında onlardan hiçbir depozito ücreti istemeyiz. Karşılıklı güvenin ne kadar önemli olduğunu bilerek hareket ederiz bu noktada sizden herhangi bir depozito, çek veya senet istemeyiz. Bunun yanında kiraladığınız araç ile sınırsız kilometre yapmanıza olanak tanırız. Herhangi bir aşım ücreti almayız. Fazla kilometre yapmışsınız diye sizden ekstra bir ücret talep etmeyiz.

Tatil sırasında zaman kaybetmemeniz için havaalanları da dahil olmak üzere birçok noktadan araç teslimini yaparız. İstediğiniz noktadan rezervasyon almanız şartı ile aracınızı teslim ederiz. Dönüş yolunda da yine aynı noktadan aracı sizden geri alırız. Bu sayede ekstra bir zaman kaybetmemenizi sağlarız.

Bunun yanında sadece iyi yanlarınızda değil kötü yanlarınızda da yanınızda dururuz. Olası bir kaza veya arıza durumunda 7/24 ulaşabileceğiniz ekibimiz sayesinde tüm sorunlarınızı gideririz. Uzman ekinimiz gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılar. İhtiyaç olması halinde kiraladığınız araç yerine ikame araç verilir ve tatilinize kaldığınız yerden devam etmeniz sağlanır.


Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call