Arabanızı Bir Yol Gezisine Nasıl Hazırlarsınız?

Arabanızı Bir Yol Gezisine Nasıl Hazırlarsınız?

Özellikle uzun bir yola çıkmadan önce kendinizi hazırladığınız kadar aracınızı da yola hazırlamanız gerekir. Araç gerek kendinizin olsun gerekse de kiralık bir araç olsun mutlaka bazı kontrolleri yapmanız gerekir. Bu kontroller ve yapacağınız ufak müdahaleler uzun yolda hem can hem de mal güvenliğinizi sağlamak için önemlidir. Aracınızı kullanmaya başlamadan önce yapacağınız bu 5 -  10 dakikalık kontrol hayati  bir öneme sahip olabilir. Bu noktada arabanızı bir yol gezisine nasıl hazırlarsınız? Ne tür kontroller yapmanız gerekir?


Aracınızı Geziye Hazırlama

Arabanızı başta da belirtiğimiz gibi özellikle uzun yola çıkacaksanız bazı hazırlıklardan ve kontrollerden geçirmeniz gerekir. Bu noktada arabanızı bir yol gezisine nasıl hazırlarsınız?

1-      Sıvı Kontrolleri

Özellikle uzun bir yola çıkmadan önce yapmanız gereken ilk kontrol sıvı kontrolleridir. Aracınızın bir nevi kanı bu sıvılardır. Bu nedenle bu sıvılarda bir eksiklik olması durumunda aracınız yolda kalabilir hatta kazalara bile neden olabilir. Fren hidroliği, direksiyon hidroliği, cam silme sıvısı ve motor soğutma sıvısı kontrol edilmelidir. Tabii ki kontrol etmeniz gereken en önemli sıvılardan birisi de motor yağıdır. Motor yağının tam olduğundan emin olmalısınız.

2-      Bakım Zamanı

Yola çıkmadan önce kontrol etmeniz gereken noktalardan birisi bakım zamanlarıdır. Eğer bakım zamanının gelmesine kilometre olarak veya yıl olarak az kaldı ise uzun yola çıkmadan önce bakımlarınızı yaptırmanız iyi olacaktır. Yola çıktığınızda özellikle geziniz uzun da sürecekse bakım zamanı geçebilir. Bu da aracınızın daha fazla yıpranmasına neden olabilir. Bu noktada mutlaka bakım zamanı yaklaştıysa önce bakımınızı yaptırır sonra yola çıkın.

3-      Lastik Kontrolleri

Aracımızı yola bağlayan ana unsur otomobilimizin lastikleridir. Lastikler yola tutunmadığı sürece geriye kalan kısımların hiçbir önemi kalmamaktadır. ABS ve ESP gibi sistemler bile lastiğin yola tam olarak tutunduğu durumlarda en verimli olarak çalışmaktadır. Bu nedenle bir yol gezisine hazırlanıyorsanız ilk bakmanız gereken yerlerden birisi de lastiklerinizdir. Lastiklerinizde herhangi bir balon bulunmamalı, üzerine vida gibi bir şey batmamış olmalı, herhangi bir yerinde çatlak olmamalı. Bunların yanında tabii ki lastiklerinizin kullanım ömrü de dolmamış olmalı. Diş derinliği de lastik konusunda kontrol edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Diş derinlikleri özellikle kışın yeterli boyutta olmalı.

Lastiklerde önemli noktalardan birisi de basınçlardır. Lastiklerinizin ideal basınçları ya yolcu kapısının içinde ya da benzin kapağında yazmaktadır. Burada yazılan verilere göre aracınızın lastik basınçları ayarlanmalıdır. Özellikle kalabalık ve ağır yükler ile yola çıkacaksanız basınçların doğru ayarlanması önemlidir.

4-      Silecekler

En çok atlanan parçalardan birisi de sileceklerdir. Oysaki bir yağmur yağması veya camımıza farklı bir araçtan pislik sıçraması durumunda hayati öneme sahip olan parçalardan birisidir. Camımızın tam olarak temizlenememesi görüşümüzü kısıtlayacaktır. Bu da kaza ihtimalini artıracaktır. Bu nedenle yola çıkmadan önce mutlaka sileceklerinizi de kontrol edin. Silecekler yıprandıysa, artık işlevlerini yerine getiremiyorlarsa değiştirmeden yola çıkmayın. Silecekleri değiştirmek kolaydır. Bu bağlamda kendiniz de alıp birkaç dakika içinde değiştirebilirsiniz.


Kiralık Araçlarda Arabanızı Yola Hazırlama

Kiralık araçlarda da yukarıda bahsettiğimiz noktalar kontrol edilmelidir. Fakat burada araç kiraladığınız firma büyük bir öneme sahiptir. Aracın lastikleri, motor yağı ve bakımları firma tarafından yaptırılacağından düzgün bir firma seçmeniz gerekir. Mat Car Rental olarak siz değerli müşterilerimizin gerek uzun yollarda gerekse de kısa yollarda en güvenli şekilde seyahat etmesi için elimizden gelenin fazlası ile çalışıyoruz. Tüm araçlarımızda yazın yazlık ve kaliteli lastikler kullanıyoruz, kışın kışlık lastiklere geçiyoruz. Bunun yanında tüm araçların bakımlarını düzenli olarak takip ediyor ve geciktirmeden yapıyoruz. Müşterilerimizden gelen geri dönüşlere dayanarak her türlü ekstra bakım ihtiyacını da karşılıyoruz. Müşterilerimizin hiçbir güvenlik problemi yaşamaması için bu noktada her türlü önlemi alıyor ve her türlü bakımı yaptırıyoruz.

Mat Car Rental olarak her zaman müşterilerimizin sağlığını, güvenliğini ve bize olan güvenlerini ön planda tutuyoruz. Gerek müşterilerimizin sorunsuz bir kiralama deneyimi yaşaması için gerekse de güvenlik anlamında bir sorun yaşamaması için tüm ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Araçlarımızın da tüm bakımlarını ve kontrollerini zamanında yapıyor, araçlarımızı size teslim etmeden önce tüm eksiklerini gideriyoruz.Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call